Hallitus vahvisti DIFin olemassaolon tarkoituksen eli purposen

DIFin hallitus on vahvistanut yhdistyksen olemassaolon tarkoituksen eli purposen, joka on nyt myös julkaistu DIFin verkkosivuilla.

DIFin olemassaolon tarkoituksessa on kolme tasoa: yksilö, yritys ja yhteiskunta:

  • DIF edistää jäsenistönsä valmiuksia toimia yritysten hallituksissa.
  • Hyvä hallitustyö parantaa yritysten kilpailukykyä.
  • Yhteiskunta tarvitsee vastuullisia ja menestyviä yrityksiä.

Kehity. Verkostoidu. Vaikuta.

Keväällä 2019 DIFin hallitus päätti korvata yhdistyksen vision ja mission olemassaolon tarkoituksella eli niin sanotulla purposella. Purpose statement -ehdotus julkistettiin vuosikokouksessa toukokuussa, jonka jälkeen jäsenet saivat antaa ehdotuksesta palautetta kyselyn kautta.

Kyselyyn vastanneiden selvä enemmistö kannatti hallituksen ehdotusta, joten se päätettiin ottaa käyttöön sellaisenaan. Hallitus kiittää kaikkia kyselyyn vastanneita jäseniä palautteesta.

Aikaisempiin mission ja vision kuvauksiin verrattuna purpose tuo DIFin toiminnan ytimeen myös vastuullisuusnäkökulmat sekä korostaa aiempaa vahvemmin yhdistyksen yhteiskunnallista merkitystä. Yhdistyksen arvot, eettisyys, omistaja-arvo ja hyvä hallintotapa, sekä toiminta-ajatus pysyvät ennallaan.

Hallituksen puheenjohtaja Kirsi Komi kirjoitti DIFin purposesta aiemmin seuraavasti>