Tuore Boardview-lehti pureutuu DIFin alkuvuoden teemoihin Hallitus ja geopolitiikka sekä Hallitus ja kestävä tulevaisuus.
Perinteisessä kaksoishaastattelussa kohtaavat Iceyen strategiajohtaja Kaj Pyyhtiä sekä Signe ja Ane Gyllenbergin säätiön toimitusjohtaja, pitkän linjan hallitusammattilainen Jannica Fagerholm. He keskustelevat muun muassa geopolitiikasta, skenaariotyöstä, strategian joustavuudesta, vastuullisuuden merkityksestä ja tekoälystä.
Hallitus ja geopolitiikka -teemakokonaisuudessa tarkastellaan uuden maailmanjärjestyksen mukanaan tuomia murroksia, kuten globalisaation uutta toimintalogiikkaa, pohditaan johtamista geotaloudessa, tunnistetaan strategiset riippuvuudet ja punnitaan poliittiset riskit mutta toisaalta nähdään myös epävarmuuden tuomat mahdollisuudet.
Hallitus ja kestävä tulevaisuus -teemakokonaisuudessa muun muassa tartutaan strategisella otteella tekoälyyn, arvioidaan Suomen mahdollisuudet puhtaan siirtymän kilpajuoksussa, varaudutaan kyberuhkiin ja summataan palkka-avoimuuden hyödyt.
Uusi Boardview 1/2026 näköislehti (pdf).
Kaikki aiemmat lehdet löytyvät lehtiarkistosta.

Boardview 1/2026
Teemoina:
– Hallitus ja geopolitiikka
– Hallitus ja kestävä tulevaisuus
Kaksoishaastattelussa Kaj Pyyhtiä ja Jannica Fagerholm.