Marjo Miettinen sparrasi DIFin jäseniä hallitustyöstä perheyhtiössä.

Suositut DIF-sparraukset jatkuivat 29.1.2026, jolloin pienryhmäkeskustelun aiheena oli hallitustyö perheyhtiössä ja sparraajana toimi Marjo Miettinen, jolla on pitkä kokemus omistajuudesta ja hallitustyöstä perheyhtiössä. Moderaattorina toimi DIFin pääsihteeri Leena Linnainmaa.

Keskustelu käynnistyi pohdinnalla omistajastrategiasta. Sen laatiminen on haastavaa ja siihen kannattaa panostaa. Ulkopuolinen fasilitaattori voi olla hyödyllinen eri sukuhaarojen keskustelussa. Luottamuksen rakentaminen ja keskustelu ovat olennainen osa omistajastrategian luomista.

Kun ulkopuolinen harkitsee perheyhtiön hallitukseen menoa, tärkeä kysymys on, kenellä yhtiössä on valta. Se ei ole aina ilmeistä, eikä todellisen vallan käyttö välttämättä perustu suoraan omistusosuuden suuruuteen.

Perheet, suvut ja yhtiöt ovat erilaisia, eikä sama ratkaisu sovi kaikille. Uuden sukupolven harjaannuttamiseen perheyrityksen omistamiseen ja hallitustyöhön voi käynnistää esimerkiksi hallitustyön tarkkailijan asemalla. Se voi myös olla määräaikainen ja kiertää suvun jäsenten kesken. Näin voidaan lisätä sitoutumista ja kiinnostusta yhtiöön ja toisaalta havainnoida, ketkä suvun nuoremmista jäsenistä voivat jatkossa kasvaa hallitusjäseniksi.

Lisää asiaa samoista aiheista

Ajankohtaista