Suurlähettiläs Mykhailo Vydoinyk kertoi Ukrainan nykytilanteesta ja jälleenrakentamisesta.

DIFin jäsenet vierailivat 22.4.2026 Ukrainan suurlähetystössä, jossa suurlähettiläs Mykhailo Vydoinyk kertoi Ukrainan nykytilanteesta ja jälleenrakentamisesta.

Vydoinyk kävi aluksi läpi Venäjän hyökkäyssodan aikajanaa ja Ukrainan tämänhetkistä turvallisuustilannetta. Hän listasi myös Venäjän toimia kansainvälisellä areenalla sanktioiden kiertämisestä ja kyberhyökkäyksistä ulkomaisten sotilaiden värväykseen.

Suomi on Ukrainalle tärkeä liittolainen ja tukija. Suomi on tarjonnut ja tarjoaa Ukrainalle puolustusmateriaaleja, taloudellista ja poliittista tukea sekä humanitaarista apua.

Vaikka sota jatkuu, on Ukrainan jälleenrakentaminen jo alkanut. Ukrainan infrastruktuurin uudelleenrakennus on Maailmanpankin arvioiden mukaan yli 500 miljardin dollarin urakka. Suomalaisten yritysten osaamiselle on käyttöä erityisesti energiainfrastruktuurin rakentamisessa, asuntorakentamisessa, väestönsuojien rakentamisessa, liikenneinfrastruktuurin rakentamisessa, teollisuuslaitosten rakentamisessa, kaivosteknologiassa sekä telekommunikaatiossa ja kyberturvassa.

Suurlähettiläs kertoi myös EK:n käynnistämästä Pro Ukraina -hankkeesta, jonka tavoitteena on saada yli 200 suomalaista yritystä mukaan Ukrainan jälleenrakennukseen. Hanke on suunnattu myös pk- ja midcap-yrityksille, jotka haluavat kasvaa, kansainvälistyä ja olla mukana rakentamassa tulevaisuuden Ukrainaa.

Lisää asiaa samoista aiheista

Ajankohtaista