DIFin vuosikokouksen 2022 päätökset

Pääsihteeri Leena Linnainmaa esitteli edellisen vuoden toimintaa.

Directors’ Institute Finland – Hallitusammattilaiset ry:n vuosikokous 2022 järjestettiin torstaina 5.5. keskustakirjasto Oodissa.

Kokouksen puheenjohtajana toimi asianajaja Jyrki Tähtinen, jonka johdolla vahvistettiin yhdistyksen tilinpäätös, toimintasuunnitelma, budjetti sekä vastuuvapautukset. DIFin liittymismaksu (250 euroa) ja vuosimaksu (400 euroa / emeritusjäsenet 200 euroa) säilyivät ennallaan.

DIFin pääsihteeri Leena Linnainmaa esitteli läpileikkauksen yhdistyksen toiminnasta vuonna 2021 ja yhdistyksen puheenjohtaja Kim Ignatius kävi läpi kuluvan vuoden toimintasuunnitelman.

DIFin nimitystoimikunta ehdotti uusiksi hallituksen jäseniksi Eeva Ahdekiveä ja Hanna-Maria Heikkistä. Tehtävänsä DIFin hallituksessa jättävät Christina Dahlblom ja Nina Kopola. Puheenjohtajana jatkaa Kim Ignatius. Vuosikokous vahvisti päätöksen. Näin ollen hallitus jatkaa seitsemän hengen kokoonpanolla.

Nimitystoimikunnan puheenjohtajana jatkaa Kirsi Komi ja toisena jäsenenä Kim Ignatius. Nimitystoimikunnan kolmanneksi jäseneksi nimitetään vuosittain vaihtuvan yhteisöjäsenen edustaja. Tällä kertaa nimitystoimikunnan kolmanneksi jäseneksi valittiin Eläkevakuutusyhtiö Elon Carl Pettersson.

Jorma Eloranta

Kokouksen päätteeksi DIFin toiminnassa ansioitunut Jorma Eloranta nimitettiin yhdistyksen kunniapuheenjohtajaksi. Eloranta on toiminut DIFin hallituksessa vuosina 2011–2016, joista vuodesta 2013 alkaen puheenjohtajana. Lisäksi hän on vaikuttanut DIFin nimitystoimikunnassa ja Policy-valiokunnassa sekä osallistunut eurooppalaisen kattojärjestön ecoDan toimintaan. Aikaisemmin DIF on nimittänyt kunniapuheenjohtajaksi Tom Palmbergin. Näin ollen DIFillä on nyt kaksi kunniapuheenjohtajaa.

 

Yhdistyksen toimintakertomus on luettavissa Historia-sivulta.

Vuosikokouksen esitysmateriaalit ovat luettavissa DIFin jäsensivuilla (vaatii kirjautumisen) sekä kirjautuneille tämän artikkelin lopussa.