DIFin vuosikokouksen 2024 päätökset

Directors’ Institute Finland – Hallitusammattilaiset ry:n sääntömääräinen vuosikokous pidettiin 14.5.2024 Valkoisessa Salissa.

DIFin hallituksen puheenjohtaja Jussi Koskinen toivotti osallistujat tervetulleiksi ja avasi kokouksen.

Kokouksen puheenjohtajaksi valittiin asianajaja Jyrki Tähtinen, jonka johdolla vahvistettiin yhdistyksen tilinpäätös, toimintasuunnitelma, budjetti sekä vastuuvapautukset. DIFin liittymismaksu (250 euroa) ja vuosimaksu (400 euroa / emeritusjäsenet 200 euroa) säilyivät ennallaan.

Pääsihteeri Leena Linnainmaa avasi vuotta 2023 toiminnan ja lukujen valossa. Vuoden 2023 aikana DIFin olemassaolon tarkoitusta, purposea päivitettiin ja myös Hyvän hallitustyön kulmakiviä hiukan viilattiin. DIFFuture I -ohjelma päättyi, ja DIF sai sen osanottajista useita uusia jäseniä. Syksyllä käynnistyi DIFFuture II -ohjelma, johon valittiin 22 osallistujaa 370 hakijan joukosta. Vuonna 2023 aloitettiin myös uusi tilaisuuskonsepti, DIF-sparraus. Tulos oli budjetoitua parempi, ja DIFin talous on tasapainossa.

Nimitystoimikunnan puheenjohtaja Kim Ignatius esitteli ehdotukset hallituksen jäsenistä. Hallituksen jäsenten määräksi vahvistettiin seitsemän jäsentä. Raija-Leena Hankonen-Nybomin jäätyä pois hallituksesta uudeksi jäseneksi valittiin Nora Hortling. Nimitystoimikunnan jäseniksi valittiin Kim Ignatius (pj), Jussi Koskinen sekä uutena Risto Murto.

Tilintarkastusyhteisöksi valittiin EY. Asiassa noudatettiin suunnitelman mukaista kahden vuoden kiertoa. Tilintarkastuksesta maksetaan tilintarkastusyhteisölle palkkiona tuhat euroa.

 

Yhdistyksen toimintakertomus on ladattavissa Historia-sivulta.

Vuosikokouksen esitysmateriaalit ovat luettavissa DIFin jäsensivuilla (vaatii kirjautumisen) sekä kirjautuneille tämän artikkelin lopussa.