DIFin vuosikokous 2021

Directors’ Institute Finland – Hallitusammattilaiset ry:n vuosikokous 2021 järjestettiin maanantaina 10.5. Kokous pidettiin poikkeusjärjestelyin Borenius Asianajotoimisto Oy:n kokoustiloissa ja siinä käsiteltiin vain yhdistyksen sääntömääräiset asiat. Jäseniä pyydettiin koronaepidemian aiheuttaman tartuntariskin pienentämiseksi seuraamaan kokousta etäyhteydellä. Äänioikeutensa käyttämiseksi jäsenillä oli halutessaan mahdollisuus valtuuttaa haluamansa henkilö edustamaan itseään ja käyttämään äänivaltaa puolestaan kokouksessa.

Kokouksen puheenjohtajana toimi asianajaja Jyrki Tähtinen, jonka johdolla vahvistettiin yhdistyksen tilinpäätös, toimintasuunnitelma, budjetti sekä vastuuvapautukset. DIFin liittymismaksu (250 euroa) ja vuosimaksu (400 euroa / emeritusjäsenet 200 euroa) säilyivät ennallaan.

DIFin pääsihteeri Leena Linnainmaa esitteli läpileikkauksen yhdistyksen kuluneen vuoden toiminnasta ja yhdistyksen puheenjohtaja Kirsi Komi kävi läpi tämän vuoden toimintasuunnitelmaa.

Nimitystoimikunta ehdotti puheenjohtajansa Philip Aminoffin johdolla, että hallituksen puheenjohtajaksi valitaan nykyinen varapuheenjohtaja Kim Ignatius ja hallituksen jäsenet Christina Dahlblom, Nina Kopola, Ville Voipio ja Heikki Westerlund valitaan uudelleen. Eero Heliövaara ja nykyinen puheenjohtaja Kirsi Komi luopuivat hallituksen jäsenyydestä ja uusiksi jäseniksi ehdotettiin Raija-Leena Hankosta ja Jussi Koskista. Vuosikokous vahvisti päätökset. Hallitus jatkaa seitsemän hengen kokoonpanolla.

Nimitystoimikunnan uudeksi puheenjohtajaksi valittiin Kirsi Komi ja jäseneksi Kim Ignatius. Kolmanneksi jäseneksi nimitetään vuosittain vaihtuvan yhteisöjäsenen edustaja. Nimitystoimikunnan kolmanneksi jäseneksi vuonna 2021 valittiin Solidium Oy:n edustaja Petter Söderström.

 

Yhdistyksen toimintakertomus on luettavissa Historia-sivulta.

Vuosikokouksen esitysmateriaalit ovat luettavissa DIFin jäsensivuilla (vaatii kirjautumisen) sekä kirjautuneille tämän artikkelin lopussa.